Czego unikać podczas wyboru kredytu gotówkowego?

Jeżeli chcemy pożyczyć pieniądze na dowolny cel mamy dwie podstawowe opcje – kredyt w banku lub pożyczka gotówkowa w jednej z instytucji pożyczkowych. Już na początku trzeba zaznaczyć, że te dwa warianty – choć na pozór bardzo podobne – różnią się od siebie (głównie pod względem warunków zaciągnięcia oraz spłaty). W dzisiejszym artykule skupimy się na bankach, podpowiemy jak pożyczać tam pieniądze na najlepszych warunkach, na co szczególnie uważać oraz wytłumaczymy, co to jest symulacja kredytu i jak znaleźć ranking tanich kredytów gotówkowych w Internecie.

Na co zwrócić uwagę podczas składania wniosku?

Porównywanie kredytów gotówkowych nie jest łatwe, ponieważ oferty poszczególnych banków różnią się od siebie. Spójny pozostaje natomiast system weryfikacji potencjalnych kredytobiorców. Klient wypełnia wniosek o kredyt, po czym bank przystępuje do wnikliwej kontroli sytuacji finansowej tzn. stabilności zatrudnienia, wysokości miesięcznych zarobków, posiadanych nieruchomości oraz historii kredytowej (z uwzględnieniem rejestru dłużników). To właśnie na tej podstawie określana jest zdolność kredytowa. Hipoteka oraz ruchomości (np. samochód) także mogą stanowić zabezpieczenie, dlatego bank z pewnością zapyta również o to. Przed przystąpieniem do składania wniosku kredytowego warto sprawdzić swojej atuty, ale także wszystko, co mogłoby zaszkodzić w procesie (np. negatywne wpisy do BIK). Zdolność kredytowa ma również wpływ na wysokość kwoty, którą bank może nam przyznać. W takich przypadkach warto zwrócić się do radcy finansowego (na rynku znajdziemy mnóstwo firm trudniących się tego typu profesją), który z pewnością bardzo dokładnie obliczy naszą zdolność kredytową, jak również pozwoli wybrać najtańszy kredyt.

Porównanie kredytów gotówkowych

Warto wspomnieć, że RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania), to nie stawka, którą każdy bank może ustalać dowolnie – instytucje finansowe również są regulowane przez prawo. W lipcu 2015 roku znowelizowano Ustawę o nadzorze nad rynkiem finansowym, która określa, że maksymalne oprocentowanie kredytów gotówkowych może wynosić nie więcej niż dwukrotność odsetek przewidywanych przez ustawę. Tutaj wyliczenia są dosyć zawiłe, jednak za przykład możemy podać, że odsetki w przypadku kredytu gotówkowego nie mogą przekroczyć 10% w skali roku. Oczywiście każdy chce wybierać najtańsze kredyty gotówkowe. Tutaj pole do manewru się zawęża, co sprawia, że stawki na rynku są bardzo konkurencyjne (taka sytuacja dla kredytobiorcy jest zaletą). Porównywarka kredytów gotówkowych to proste narzędzie, które z łatwością znajdziemy w sieci. Ranking najtańszych kredytów nie tylko daje szansę na dotarcie do najodpowiedniejszego produktu bankowego, ale także możliwość dokładnego przeanalizowania warunków umowy. W wielu przypadkach dostępna jest również symulacja kredytu, czyli stworzenie szczegółowego planu spłaty na cały okres.

Podsumowując, zanim zdecydujesz się na wybór konkretnego banku oblicz ratę kredytu. Ważne jest oprocentowanie w skali roku, które będzie różne w przypadku poszczególnych instytucji. Oczywiście warto wybierać te najtańsze, a w tym może pomóc dowolny kalkulator kredytowy online. Ważna będzie wysokość prowizji za przystąpienie do kredytu, ale także klauzula dotycząca wcześniejszej spłaty zobowiązań. Mamy nadzieję, że ten krótki artykuł pomoże w wyborze dogodnego kredytu i wszystko pójdzie, jak należy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *