Kredyt hipoteczny – czy to się opłaca?

W dzisiejszym artykule scharakteryzujemy najlepsze kredyty hipoteczne, czyli formę finansowania bankowego, która jest jedną z najpopularniejszych, aczkolwiek jak się okazuje, wielu klientów nie jest do końca pewnych co za nią stoi. Czy hipoteka w banku się opłaca, ile pieniędzy można pożyczyć oraz jakie jest ryzyko – na te oraz kilka innych pytań znajdziecie odpowiedź w dalszej części artykułu.

Kredyt hipoteczny – co to jest?

Może na początek mała definicja – kredyt hipoteczny zalicza się do grupy zobowiązań długoterminowych. Jego zabezpieczeniem jest hipoteka, czyli zastaw nieruchomości, które dłużnik posiada lub ma zamiar nabyć za pożyczone pieniądze. Bank udzielający kredytu otrzymuje prawo użytkowania wieczystego lub prawo własności do budynku, lokalu, mieszkania itp. Tego typu kredyty najczęściej zaciąga się na sfinansowanie budowy lub modernizację nieruchomości (która jednocześnie staje się zabezpieczeniem). To doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mają wystarczająco środków, by w całości pokryć wszystkie koszty, jednak przysługuje im zdolność kredytowa. Hipoteka bardzo często mylnie brana jest za kredyt mieszkaniowy, jednak należy zaznaczyć, że to dwie zupełnie inne formy. Kredyt mieszkaniowy to pieniądze na zakup mieszkania, domu, garażu lub wykup mieszkania komunalnego.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Jak w przypadku każdego kredytu (to słowo zarezerwowane wyłącznie dla banków) trzeba będzie udać się do odpowiedniego oddziału, sprawdzić swoją zdolność kredytową, ustalić warunki i podpisać umowę. Wydaje się to bardzo proste, jednak należy pamiętać, by wszystko dokładnie przeanalizować. Przydatna może okazać się również symulacja kredytu, czyli poglądowy harmonogram spłat, który pozwoli sprawdzić, czy nasze comiesięczne przychody rzeczywiście są w stanie pokryć plan spłaty. Warto zwrócić uwagę na oprocentowanie, RRSO, czy prowizję dla banku. Najlepsze kredyty, to te, za które zapłacimy najmniej, jednak w wielu przypadkach można się „naciąć” na naprawdę nieatrakcyjne warunki, które w rezultacie okażą się kulą u nogi. Zaciągnie kolejnych kredytów na spłatę tych, które się już ma, to prawie nigdy nie jest komfortową sytuacja.

Jak znaleźć najlepsze kredyty hipoteczne?

Jeżeli zorientowaliśmy się już, że nasza sytuacja jest pozytywna i możemy zacząć starać się o pożyczkę, warto w pierwszej kolejności postawić na porównanie kredytów hipotecznych. Na polskim rynku istnieje obecnie bardzo dużo banków, które oferują konkurencyjne produkty finansowe. Ranking kredytów pozwoli znaleźć te najtańsze i to właśnie od nich rozpocząć poszukiwania. Profesjonalny kalkulator kredytu gotówkowego można z łatwością znaleźć w Internecie. Serwis poprosi o podanie kilku podstawowych informacji i na tej podstawie stworzy listę proponowanych kredytów. Oczywiście końcowe ustalenie mogą się nieco różnić, lecz to zdecydowanie dobry pomysł na początek przygodny z kredytem hipotecznym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *