Zakup mieszkania za gotówkę – czy to się opłaca?

Własny kąt to z pewnością jedno z podstawowych marzeń człowieka wchodzącego w dorosłość. Jedni pragną wyprowadzić się z domu rodzinnego zaraz po osiągnięciu pełnoletności, inni decydują się na taki krok, dopiero gdy w grę wchodzi założenie własnej rodziny. Czy warto kupić mieszkanie za gotówkę, czy może lepszym wyborem będzie kredyt hipoteczny. Porównanie tych dwóch wariantów będzie stanowić clou dzisiejszego artykułu.

Co warto wiedzieć przed zakupem mieszkania?

W obliczu poszukiwań idealnego M4 bardzo ważną rolę odgrywa jego cena. Jeżeli już wybierzemy perfekcyjne mieszkanie, do sfinalizowanie zakupu potrzebna jest jeszcze określona suma pieniędzy. Tutaj pojawi się kluczowe dla tego artykułu pytanie: co lepsze – najtańsza pożyczka hipoteczna, czy finansowanie całości kwoty z własnych pieniędzy. Oczywiście jest ono zasadne tylko w momencie, gdy możemy pozwolić sobie na pokrycie własnym budżetem całej wartości mieszkania. W innym wypadku problem rozwiązuje się sam. Z pewnością zakup mieszkania za własne pieniądze jest dużo bardziej komfortowy pod względem psychicznym – nowy właściciel nie musi przez kilkanaście lat przejmować się tym, że co miesiąc trzeba spłacić ustaloną ratę. Warto dodatkowo nadmienić, że w przypadku chęci zapożyczenia się u banku lub innej instytucji finansowej, kluczową rolę będzie odgrywała zdolność kredytowa, hipoteka oraz BIK. Kredytów nie przyznaje się każdemu, dlatego na samym początku warto sprawdzić również to.

Kredyt hipoteczny vs własny wkład

Przyjmy jednak klarowną sytuację, w której możemy sobie pozwolić zarówno na zakup mieszkania za gotówkę, jak i najlepsze kredyty. Porównanie tych dwóch wariantów oprzemy o wartość mieszkania kalkulowaną przez pryzmat finansowania zadłużenia. Kredyty hipoteczne dzisiaj reklamuje się, jako te bardzo nisko oprocentowane, jednak trzeba pamiętać, że symulacja kredytu gotówkowego to także koszty wejścia (prowizja dla banku za udzielenie kredytu) oraz koszty wyjścia (prowizja za możliwość wcześniejszej spłaty). W przypadku kredytu na 300 000 jego koszt wynosi ok. 13 000 zł, co w rozłożeniu na raty (np. na kilkanaście lat może wydawać się kwotą niewielką, jednak za 13 tys. można wyremontować przynajmniej jeden pokój. Tutaj dodatkowo warto zastanowić się, czy aby przypadkiem nie lepiej kupić mieszkanie do remontu za niższą kwotę i samodzielnie doprowadzić je do stanu używalności.

Jak wybrać tani kredyt mieszkaniowy?

Niestety na jednorazowe wyłożenie 300 000 tysięcy na mieszkanie może sobie pozwolić bardzo mały odsetek Polaków. Na całe szczęście banki i instytucje finansowe bardzo chętnie oferują tanie kredyty gotówkowe, które z powodzeniem można przeznaczyć na zakup wymarzonego lokum. Porównywarka kredytów mieszkaniowych po wpisaniu wszystkich odpowiednich danych powinna bardzo szybko przedstawić nam najkorzystniejsze oferty i jeżeli zdolność kredytowa pozwala na przyznanie kredytu, to do otrzymania pieniędzy pozostało już tylko kilka kroków. Należy jedynie pamiętać, by dokładnie zapoznać się z warunkami spłaty, gdyż 300 tys. to poważne zobowiązanie, które będziemy spłacać przez spory wycinek życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *